Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
€369.00 - (€304.96 excluding EU VAT i Within the European Union our prices include VAT. On July 1st 2021 the way we charge taxes in the EU has changed. Find out more here. Outside of the EU the VAT will be deducted during checkout (the price excluding EU VAT), however you may be charged at your local customs. For more information please click here.
Shipping is always free.)
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Same day shipping on orders placed Mon-Fri (business days) by 3pm CEST.
Free worldwide shipping from €99
The Yema Rallygraf Meca-Quartz Panda YMHF1580-BA is a true vintage-inspired watch, made to resemble vintage race car dashboards.
Under the hood is a Seiko's VK64 hybrid caliber, that powers the chronograph complication and provides for a lovely gliding chronograph hand.
At 39mm, this beautiful piece sits firmly on your wrist, while the gorgeous lume and a double dome K1 crystal give it a stylish look. Practical and packaging real pedigree, this Rallygraf will truly be a joy to look at!
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Calibre |
Seiko VK64 |
| Hacking | Yes |
| Hand winding | No |
| Automatic | No |
| Glass | K1 mineral |
| Date | Yes |
| Width (without crown) | 39mm |
| Thickness | 11mm (13mm including crystal) |
| Lugs | 20mm |
| Lug to lug | 48mm |
| Water resistance | 100m |
| Dial | White |
| Bezel type | Tachymetric |
| Bezel material | Aluminium |
| Case material | Steel |
| Band material | Leather |
| Caseback | Solid |
| MSRP | €369 |
| Warranty | 2 years |
| Country of manufacture | France |
*Authorized dealer of Yema watches
*100% brand new and unworn
*Complete with the beautiful box and stamped warranty booklet
*Free worldwide shipping with DHL, FedEx and UPS
*Tens of thousands of satisfied customers