Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
€990.00 - (€818.18 excluding EU VAT i Within the European Union our prices include VAT. On July 1st 2021 the way we charge taxes in the EU has changed. Find out more here. Outside of the EU the VAT will be deducted during checkout (the price excluding EU VAT), however you may be charged at your local customs. For more information please click here.
Shipping is always free.)
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Same day shipping on orders placed Mon-Fri (business days) by 3pm CEST.
Free worldwide shipping from €99
The Yema Urban Traveller YWTR25-GMS was truly designed to be a watch to be worn comfortably every day, striking a beautiful blend between practicality and style.
The 39mm case sits beautifully on the wrist and really curves around it with the angular lugs. Of course the watch features a renowned Swiss Made automatic Sellita SW200 movement under the hood, sapphire glass and a solid 100m water resistance.
If you're looking for a watch that will fit in amazingly well at all times - look no further!
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Mechanical |
| Calibre | Sellita SW200 |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 38 hours |
| Hand winding | Yes |
| Automatic | Yes |
| Glass | Sapphire |
| Date | No |
| Width (without crown) | 39mm |
| Thickness | 10.8mm + crystal |
| Lug to lug | 43.5mm |
| Water resistance | 100m |
| Dial | Blue |
| Bezel type | Fixed |
| Bezel material | Steel |
| Case material | Steel |
| Band material | Steel |
| End links | Solid |
| Caseback | Solid |
| MSRP | €990 |
| Warranty | 2 years |
| Country of manufacture | France |
*Authorized dealer of Yema watches
*100% brand new and unworn
*Complete with the beautiful box and stamped warranty booklet
*Free worldwide shipping with DHL, FedEx and UPS
*Tens of thousands of satisfied customers