Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
€369.00 - (€304.96 excluding EU VAT i Within the European Union our prices include VAT. On July 1st 2021 the way we charge taxes in the EU has changed. Find out more here. Outside of the EU the VAT will be deducted during checkout (the price excluding EU VAT), however you may be charged at your local customs. For more information please click here.
Shipping is always free.)
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Same day shipping on orders placed Mon-Fri (business days) by 3pm CEST.
Free worldwide shipping from €99
The Yema Yachtingraf Croisière Meca-Quartz YMHF1583-BB was designed with sailing regatta's in mind, instantly visible with the design and layout of this watch.
Under the hood is a Seiko's VK63 hybrid caliber, that powers the chronograph complication and provides for a lovely gliding chronograph hand. The layout is especially practical if you want to countdown the start of a regatta sailing race.
At 38.5mm, this beautiful piece sits firmly on your wrist, while the hesalite crystal gives it a stylish glow. Practical and packaging real pedigree, this Yachtingraf will truly be a joy to look at!
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Calibre |
Seiko VK63 |
| Hacking | Yes |
| Hand winding | No |
| Automatic | No |
| Glass | Hesalite |
| Date | No |
| Width (without crown) | 38.5mm |
| Thickness | 10.3mm (12.3mm including crystal) |
| Lugs | 19mm |
| Lug to lug | 46mm |
| Water resistance | 100m |
| Dial | White |
| Bezel type | Fixed |
| Bezel material | Steel |
| Case material | Steel |
| Band material | Leather |
| Caseback | Solid |
| MSRP | €369 |
| Warranty | 2 years |
| Country of manufacture | France |
*Authorized dealer of Yema watches
*100% brand new and unworn
*Complete with the beautiful box and stamped warranty booklet
*Free worldwide shipping with DHL, FedEx and UPS
*Tens of thousands of satisfied customers