Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
€549.00 - (€453.72 excluding EU VAT i Within the European Union our prices include VAT. On July 1st 2021 the way we charge taxes in the EU has changed. Find out more here. Outside of the EU the VAT will be deducted during checkout (the price excluding EU VAT), however you may be charged at your local customs. For more information please click here.
Shipping is always free.)
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Same day shipping on orders placed Mon-Fri (business days) by 3pm CEST.
Free worldwide shipping from €99
The Zelos GT 40mm Carbon Teal is an exciting watch that is suitable for nearly any occasion. Zelos is renown for making watches with incredible value for money and impressive specifications. This GT is no different! Let's start with the basics: sapphire glass, great lume, 100m water resistance, a stunning dial and a wonderful leather strap. The case is made from forged carbon, which extremely lightweight and scratch resistant. Under the hood is a reliable Made in Japan Miyota 9133 movement that features a power reserve indicator.
If those specs haven't swayed you yet, then there's awesome, elegant design. At 40mm diameter (excluding crown) and 10.8mm thickness (12.5mm including the domed sapphire crystal), it's suitable for nearly any wrist and very comfy watch.
All in all Zelos has created a great watch at a great price with great quality that you'd associate with the brand. A lovely companion for your wrist for all of your adventures, be it at the office or in the water.
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Mechanical |
| Calibre | Miyota 9133 |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 40 hours |
| Hand winding | Yes |
| Automatic | Yes |
| Glass | Sapphire crystal |
| Date | Yes |
| Width (without crown) | 40mm |
| Thickness | 10.8mm without crystal, 12.5mm with crystal |
| Lugs | 20mm |
| Lug to lug | 45mm |
| Water resistance | 100m |
| Dial | Carbon/teal |
| Bezel type | Fixed |
| Case material | Carbon |
| Band material | Leather |
| End links | Solid |
| Warranty | 2 years |
*Authorised dealer of Zelos watches
*100% brand new and unworn
*Complete with the beautiful box and stamped warranty card
*Free worldwide shipping with DHL, FedEx and UPS
*Tens of thousands of satisfied customers