Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
Coming Soon
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Free worldwide shipping from €99
Coming soon - our pre-order of this amazing watch will go live in May. Sign up to be notified!
The Zelos Hammerhead 43 Field Mosaic Ember is a fantastic steel watch that is based upon one of Zelos' most renowned series: the Hammerhead. It borrows the case shape and look, but is aimed at a more every day wearing experience, partially by omitting the diving bezel. The specifications of the watch are still impressive and the watch has phenomenal genuine mother of pearl dial that has mosaic patterning and a orange fumé dye!
Under the hood you will find an automatic Seiko SII NH38 movement. This is a reliable Made in Japan movement, that hacks and can be wound be hand. The Hammerhead has pretty much anything you can wish for: a comfortable bracelet with quick adjust clasp, 300m water resistance, double domed sapphire crystal with an AR-coating and Superluminova. The case itself is 43mm, but the 48mm lug to lug distance ensures it will fit most wrists.
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Mechanical |
| Calibre | SII NH38 |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 40 hours |
| Hand winding | Yes |
| Automatic | Yes |
| Glass | Sapphire glass |
| Date | No |
| Width (without crown) | 43mm |
| Thickness | 12mm |
| Lugs | 22mm |
| Lug to lug | 48mm |
| Water resistance | 300m |
| Dial | Orange mother of pearl |
| Bezel type | Fixed |
| Bezel material | Steel |
| Crown | Screw-down |
| Case material | Steel |
| Band material | Steel |
| End links | Solid |
| Caseback | Solid |
| Warranty | 2 years |
*Authorised dealer of Zelos watches
*100% brand new and unworn
*Complete with the beautiful box and stamped warranty card
*Free worldwide shipping with DHL, FedEx and UPS
*Tens of thousands of satisfied customers