Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
€559.00 - (€461.98 excluding EU VAT i Within the European Union our prices include VAT. On July 1st 2021 the way we charge taxes in the EU has changed. Find out more here. Outside of the EU the VAT will be deducted during checkout (the price excluding EU VAT), however you may be charged at your local customs. For more information please click here.
Shipping is always free.)
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Free worldwide shipping from €99
Pre-order - Shipping expected around the beginning of May
The Zelos Helica 42 Wave MOP is an exciting all-round watch that is suitable for nearly any occasion. Zelos is renown for making watches with incredible value for money and impressive specifications. This Helica is no different! Let's start with the basics: It with a 316L stainless steel case and bracelet and its boxed shaped sapphire crystal with AR coating on the inside, great lume, 100m water resistance and a solid bracelet with 22mm diameter at the case (lugs) with an quick adjustment clasp that tapers to 18mm. This bracelet also has a tool free quick adjust. Under the hood is a reliable Made in Japan Miyota 9015 movement with custom date wheel.
If those specs haven't swayed you yet, then there's awesome, elegant design. At 42mm diameter (excluding crown) and 11.9mm thickness (10.5mm excluding glass) with a lug to lug distance of 49mm, it's suitable for nearly any wrist and extreme comfortable.
At the core of the Helica is its CNC guilloché dial, precision-machined for a level of texture and depth that stamped dials can’t match. Its then plated to achieve the stunning colors and sheen unlike regular pad printed dials. The result is a timepiece that feels refined on your wrist, yet practical for your daily wear.
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Mechanical |
| Calibre | Miyota 9015 |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 40 hours |
| Hand winding | Yes |
| Automatic | Yes |
| Glass | Sapphire crystal |
| Date | Yes |
| Width (without crown) | 42mm |
| Thickness | 10.5mm (11.9mm with crystal) |
| Lugs | 22mm |
| Lug to lug | 49mm |
| Water resistance | 100m |
| Dial | Mother of pearl |
| Bezel type | Fixed |
| Bezel material | Stainless steel |
| Case material | Stainless steel |
| Band material | Stainless steel |
| End links | Solid |
| Warranty | 2 years |
*Authorised dealer of Zelos watches
*100% brand new and unworn
*Complete with the beautiful box and stamped warranty card
*Free worldwide shipping with DHL, FedEx and UPS
*Tens of thousands of satisfied customers