Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
Sold Out
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Free worldwide shipping from €99
This Issey Miyake TO, designed by Tokujin Yoshioka, is also known by number SILAS002. This is the design that really launched Issey Miyake in the watch industry. Never before was a dial this exciting yet minimalistic. This stainless steel model with a quality leather strap has an automatic movement and a diameter of 45.3mm, which makes this a watch to be reckoned with!
It´s an incredibly finely finished watch, that has a tremendous feel of quality.
This watch comes with 2 year warranty and the beautiful Issey Miyake box. Worldwide shipping is included.
| Specifications | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Movement | Mechanical |
| Calibre | SII NE15A |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 50 hours |
| Automatic | Yes |
| Glass | Sapphire |
| Date | No |
| Width (without crown) | 45.3mm |
| Thickness | 13.2mm |
| Lugs | 24mm |
| Water resistance | 100m |
| Dial | Steel |
| Case material | Steel |
| Band material | Leather |