Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
Sold Out
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Free worldwide shipping from €99
This Issey Miyake TO, designed by Tokujin Yoshioka, is also known by number SILAN004. This is the design that really launched Issey Miyake in the watch industry. Never before was a dial this exciting yet minimalistic.
This watch comes with a 2 year warranty and a generic watch box. Worldwide shipping is free.
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Calibre | Seiko Quartz |
| Hand winding | No |
| Automatic | No |
| Glass | Mineral glass |
| Date | No |
| Width (without crown) | 38mm |
| Thickness | 12.0mm |
| Water resistance | 50m |
| Dial | Black |
| Case material | Steel |
| Band material | Leather |
| Country of manufacture | Japan |
| Warranty | 2 years |