Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
€2,799.00 - (€2,313.22 excluding EU VAT i Within the European Union our prices include VAT. On July 1st 2021 the way we charge taxes in the EU has changed. Find out more here. Outside of the EU the VAT will be deducted during checkout (the price excluding EU VAT), however you may be charged at your local customs. For more information please click here.
Shipping is always free.)
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Same day shipping on orders placed Mon-Fri (business days) by 3pm CEST.
Free worldwide shipping from €99
The Orient Star M45 F8 Mechanical Moon Phase Hand Winding RE-BW0005N Limited Edition is a phenomenal watch that truly showcases class, elegance and horological pedigree.
It's an Orient Star, so the case, movement and finishing are superb and things like sapphire glass (with an SAR coating) and a high quality leather strap with deployant clasp come as standard. The movement, the Orient in-house F8A62 is a real masterpiece featuring a power reserve indicator and a moon phase complication (which is just stunning with mother of pearl moon!). It's a handwinding movement with a power reserve of 70 hours and it's visible through the caseback window.
It's an incredibly special and stunning watch that will stand out beautifully! This model is a limited edition of just 140 pieces worldwide.
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Mechanical |
| Calibre | Orient Star Cal. F8A62 |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 70 hours |
| Hand winding | Yes |
| Automatic | No |
| Glass | Sapphire crystal |
| Date | No |
| Width (without crown) | 39.5mm |
| Thickness | 11.9mm |
| Lugs | 20mm |
| Lug to lug | 46.7mm |
| Water resistance | 30m |
| Dial | Grey Gradient |
| Case material | Stainless steel |
| Band material | Leather |
| Caseback | Display |
| Limited edition | Yes, 140 pieces |
| Warranty | 2 years |
| MSRP | €3150 |
| Country of manufacture | Japan |
*Authorised dealer of Orient watches
*100% brand new and unworn
*Complete with the beautiful box and stamped warranty booklet
*Free worldwide shipping with DHL, FedEx and UPS
*Tens of thousands of satisfied customers