Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
€410.00 - (€338.84 excluding EU VAT i Within the European Union our prices include VAT. On July 1st 2021 the way we charge taxes in the EU has changed. Find out more here. Outside of the EU the VAT will be deducted during checkout (the price excluding EU VAT), however you may be charged at your local customs. For more information please click here.
Shipping is always free.)
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Free worldwide shipping from €99
Pre-order: Expected shipping June 2026
The Seiko 5 Sports Field HDB007 is a fun every day Field watch that offers a tremendous amount of value for money. Featuring a very comfortable 41mm diameter case (48.5mm lug to lug) it will look great on most wrists.
Of course it's also ready for water with 100m water resistance, while the Seiko curved Hardlex crystal offers protection for the dial.
Under the hood is the Seiko Cal. 4R36 movement, which is an in-house produced mechanical (automatic) movement featuring a day and a date complication at 3 o'clock.
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Mechanical |
| Calibre | Seiko Cal. 4R36 |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 40 hours |
| Hand winding | Yes |
| Automatic | Yes |
| Glass | Hardlex mineral crystal |
| Date | Yes |
| Width (without crown) | 41mm |
| Thickness | 13.2mm |
| Lugs | 20mm |
| Lug to lug | 48.5mm |
| Water resistance | 100m |
| Dial | White |
| Case material | Steel |
| Band material | Steel |
| Country of manufacture | Japan |
| Warranty | 3 years |
*Authorised dealer of Seiko watches
*100% brand new and unworn
*Complete with the beautiful box and stamped warranty booklet
*Free worldwide shipping with DHL, FedEx and UPS
*Tens of thousands of satisfied customers