Responsive, lightweight, fast, synchronized with CSS animations, fully customizable modal window plugin with declarative configuration and hash tracking.
€3,000.00 - (€2,479.34 excluding EU VAT i Within the European Union our prices include VAT. On July 1st 2021 the way we charge taxes in the EU has changed. Find out more here. Outside of the EU the VAT will be deducted during checkout (the price excluding EU VAT), however you may be charged at your local customs. For more information please click here.
Shipping is always free.)
⏳ Weekly Deal ends in {timer}
Free worldwide shipping from €99
Pre-order - shipping expected in June
The Seiko Astron HAB004J1 Limited Edition is an exciting watch where Seiko has taken their classic design and updated it with GPS connectivity. With it's 43.41mm diameter case (excluding crown) the HAB004J1 is a very comfortable and most of all practical companion. Of course the watch is water resistant to 100m and the beautiful dial is protected by a sapphire crystal with super clear coating. The movement powering all this is the Seiko Cal. 5X63 Solar GPS movement, which is solar powered and extremely accurate.
The Seiko Cal. 5X63 movement connects to GPS satellites, so it automatically adjust to the local time zone, ensuring you are always in sync with the world, regardless of your location. Powering this is done by the integrated solar cells, that can charge the watch up to 6 months with a full charge. Of course the movement has a plethora of features, such as a perpetual calendar until 2100, power reserve indicator, world time (38 cities), dual timezones, automatic hand alignment and a power save feature.
This special edition celebration Seiko's 145th anniversary is limited to 2000 pieces. It comes with an additional rubber strap.
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Solar GPS |
| Calibre | Seiko Cal. 5X63 |
| Hand winding | No |
| Automatic | No |
| Glass | Sapphire crystal with Super-clear coating |
| Date | Yes |
| Width (without crown) | 43.41mm |
| Thickness | 12.37mm |
| Lug to lug | 50mm |
| Water resistance | 100m |
| Dial | Silver |
| Coating | Super hard coating |
| Case material | Titanium |
| Band material | Titanium + rubber |
| End links | Solid |
| Caseback | Solid |
| Limited edition | Yes, 2000 pieces |
| Country of manufacture | Japan |
| Warranty | 3 years |
*Authorised dealer of Seiko watches
*100% brand new and unworn
*Complete with the beautiful box and stamped warranty booklet
*Free worldwide shipping with DHL, FedEx and UPS
*Tens of thousands of satisfied customers